sdom.pl

Remont, Aranżacja, Budowa – Blog Budowlany

Budownictwo

Czym jest instalacja ogrzewania podłogowego?

Instalacja ogrzewania podłogowego jest jednym z elementów wykończenia domu lub mieszkania. Tego rodzaju instalacja posiada szereg korzystnych aspektów, dlatego warto zastanowić się nad jej umieszczeniem we własnym lokalu mieszkalnym. Wiele osób zastanawia się, czym konkretnie jest instalacja ogrzewania podłogowego. Warto się tego dowiedzieć.

Projekt instalacji ogrzewania podłogowego

Podczas instalacji ogrzewania podłogowego dość istotny jest jego projekt, dlatego warto zwrócić na niego swoją szczególną uwagę. W projekcie ustalana jest między innymi liczba obiegów, a także wielkość poszczególnych płyt grzewczych oraz przebieg i rodzaj zastosowanych rur. Wszystkie elementy muszą do siebie pasować oraz być zgodne z aktualnie panującymi normami. Dlatego tak istotne jest, aby projekt został wykonany przez wyspecjalizowanego projektanta. Warto pamiętać również, że instalacja nie może zostać położona pod niektórymi elementami wyposażenia, takimi jak na przykład kominek.

Przygotowanie podłoża i izolacja

Pierwszym elementem podczas instalacji ogrzewania podłogowego w swoim domu lub mieszkaniu z całą pewnością jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz izolacja. Tego rodzaju prace wykonywane są najczęściej na mokro, ponieważ rury znajdujące się w instalacji pokrywa się betonem. Podłoże, na którym kładzie się instalację ogrzewania podłogowego powinno być w odpowiedni sposób wypoziomowane, a także dokładnie wyczyszczone. Dzięki temu wszystkie prace na pewno przebiegną w efektywny sposób.

Dylatacje

Podczas instalowania ogrzewania podłogowego na podłożu należy również zwrócić uwagę na taki aspekt jak dylatacje, który jest bardzo istotny podczas tego procesu. Płyty z ogrzewaniem podłogowym w żaden sposób nie powinny łączyć się z elementami konstrukcji budynku. Dlatego pomiędzy płytami, a listwami należy zostawić odstępy, które nazywane są szczelinami dylatacyjnymi. Szczeliny tego rodzaju powinny się również znajdować pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, a także w przypadku dzielenia podłogi w konkretnym wnętrzu na mniejsze odcinki.

Szczelne rury

Podczas instalowania ogrzewania podłogowego warto również pamiętać o kilki istotnych aspektach. Przede wszystkim rury, które znajdują się w instalacji powinny być w stu procentach szczelne, ponieważ będzie gwarantowało to skuteczne oraz efektywne działanie całego systemu. Dlatego tego rodzaju system zazwyczaj tworzony jest z rur giętkich ze zwoju. Warto pamiętać o odpowiednim ułożeniu konkretnych zwojów, które będą tworzyły obieg.