Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Jak dobrać zasłony do stylu wnętrza? Zobacz poradnik!

24 sierpnia 2022 Jak dobrać zasłony


Zasłony w domu mogą spełniać różne funkcje – chronić przed wzrokiem, zmniejszać nasłonecznienie, stanowić dekorację. Jak je wybrać?

O czym warto pamiętać, gdy odwiedza się sklep z zasłonami? Sprawdź poradnik, z którego dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiednich zasłon okiennych.

Zasłony okienne – jaki materiał jest najlepszy?

Do wykonania zasłon okiennych wykorzystuje się różne rodzaje materiałów. Wpływają one nie tylko na estetykę osłony tego typu, ale również na jej właściwości.

Zasłony najczęściej dzieli się pod kątem ich stopnia przepuszczania światła. Dostępne są zasłony półprzezroczyste, które nie blokują światła i przepuszczają je, dlatego pozwalają na uzyskanie efektu zasłon lekkich, zwiewnych. Można też kupić zasłony grubsze, także zasłony typu blockout, które blokują światło.

Gdy zatem zasłony mają być używane do zasłaniania okna i mają blokować światło, warto wybrać te grubsze. Można też spotkać się z zasłonami, które są na tyle grube, że nie powodują nadmiernego nagrzewania się wnętrz.

Jeżeli natomiast zasłony mają głównie spełniać funkcję dekoracyjną, można dobrać je do własnego gustu i pomysłu na aranżację.

Warto też sprawdzić, jakie są wymagania dotyczące pielęgnacji materiału, szczególnie jego prania. 

Styl zasłon – jak dobrać go do wnętrza?

Każdy dobry sklep z zasłonami może zaproponować klientom różne warianty zasłon pod względem ich stylu. Jakie z nich najlepiej nadają się do wnętrz nowoczesnych, a jakie do tradycyjnych?

Nowoczesne zasłony zwykle wykonane są z materiału jednolitego, na przykład z gładkim splotem albo mają melanżowy splot. Ciekawym wyborem mogą być też zasłony wycinane z dekoracyjnymi wycięciami oraz z nadrukami, na przykład w złocie lub srebrze.

Do wnętrz glamour, ale też tych w eleganckim, nowoczesnym stylu sklep z zasłonami może zaproponować zasłony welurowe, aksamitne, które mogą również bardzo dobrze zaciemniać wnętrze.

W tradycyjnych wnętrzach często można zobaczyć zasłony z nadrukami, na przykład z motywami kwiatowymi albo z ornamentami.

Sposób wieszania zasłon – jaki warto wybrać?

Gdy kupuje się zasłony, trzeba również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób mogą być one powieszone na karniszu.

Obecnie bardzo popularne są zasłony z wielofunkcyjnymi taśmami, które pozwalają na powieszenie ich na drążku, ale również na zastosowanie specjalnych zapinek. Ponadto takie zasłony mogą być wieszane na żabkach.

Sklep z zasłonami może również zaoferować klientom zasłony z kółkami. Tego typu zasłony są wyposażone w metalowe kółka do powieszenia ich na drążku. Są wtedy łatwe w przesuwaniu i mają dekoracyjny wygląd.

Długość zasłon – jak dobrać odpowiednią?

Gotowe zasłony są dostępne w wybranych wysokościach. Najczęściej producenci oferują je w wariancie o długości 250 cm lub 300 cm. Wybrane sklepy oferują też gotowe zasłony w innych długościach.

Gdy gotowe warianty zasłon nie pasują do aranżacji, w takim przypadku rozwiązaniem może być ich skrócenie albo zakupienie ich w sklepie na wymiar. Wtedy ich długość będzie odpowiednio dobrana do wysokości od karnisza do podłogi.

wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dźwigi osobowe i towarowe
Co można kupić w sklepie elektrycznym
rodzaje geowłóknin budowlanych

Jesteś zainteresowany reklamą?