Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak kupić działkę pod budowę domu?

27 czerwca 2024 Jak kupić działkę pod budowę domu


Planujesz budowę domu, ale nie masz jeszcze ziemi? Wybór odpowiedniej przestrzeni pod przyszły dom to niełatwe zadanie. Jest tu wiele czynników, które decydują o tym, jak będziesz czuć się w swoim wymarzonym domu. Z myślą o osobach, które planują inwestycję we własne cztery kąty, dzielimy się poradnikiem, z którego dowiesz się, jak kupić działkę pod budowę domu. 

Kontakt z firmą deweloperską, która pomoże Ci znaleźć działkę

Jeśli chcesz, aby firma budowlana pomogła Ci przejść przez całą inwestycję, możesz w pierwszej kolejności skontaktować się z jej pracownikiem. Jest szansa, że firma sama wesprze Cię w poszukiwaniu działki. Również przedstawiciel takiego przedsiębiorstwa dostarczy Ci wielu cennych materiałów informacyjnych — one same w sobie będą cenną wskazówką na temat poszukiwań działki pod budowę domu. 

Warto spojrzeć jak robią to firmy działające w naszym kraju. Jeśli np. interesuje Cię budowa domu w Katowicach – na stronie logishouse.pl jest dostępnych wiele materiałów poradnikowych, z których może skorzystać każda osoba myśląca o budowie domu, jak i zakupie działki. Wyżej przytoczona firma posłużyła tylko jako przykład. Większość poważnych marek z branży budowlanej służy wsparciem swoim klientom.

Podstawowe pytania podczas zakupu działki budowlanej

Pamiętaj, że dom to nie mieszkanie. Jest znacznie poważniejszą inwestycją i można powiedzieć, że solidniej przywiązuje Cię do miejsca, w którym zechcesz mieszkać. W przypadku mieszkań można je znacznie łatwiej wynająć albo sprzedać. Z domem jest nieco trudniej. Warto więc zadać sobie kilka istotnych pytań przed zakupem działki pod budowę domu. Poniżej wskazujemy te, które są obowiązkowe. 

Gdzie chcę spędzić następne lata swojego życia?

Lokalizacja to jeden z najważniejszych punktów rozważań na temat wyboru działki pod dom. Zadaj sobie pytanie, jaką okolicę preferujesz ty i Twoi bliscy. 

Tę kwestię musicie potraktować bardzo idealnie. Każdy ma inne upodobania względem okolicy, w której zamierza stawiać dom. Część osób lubi łatwą dostępność udogodnień w postaci sklepów, placów zabaw, basenów, siłowni i poradni, zaś pewna grupa preferuje zaciszną okolicę — z dala od regularnego miasta. 

Zwróć też uwagę na najbliższe sąsiedztwo. Sprawdź, jak wygląda zabudowa w najbliższej okolicy. Gdy zaczniesz planować projekt domu, zastanów się, czy będziesz mieć warunki zapewniające odpowiednią prywatność. Na pewno nie chcesz, aby sąsiad zaglądał Ci co chwila do ogródka. Pewnie to nawet główny powód, dla którego decydujesz się na zakup działki pod budowę domu.

Obok lokalizacji, istotny jest również kształt działki. Jeśli masz już w głowie projekt domu, upewnij się, że jego budowa będzie możliwa na interesującej Cię działce. 

Dostępność mediów

Doprowadzenie mediów do działki jest często sporym wydatkiem. I tutaj pojawia się istotny termin związany z budową domów. Mowa o podziale działek:

Wyróżnia się działki:

  • Uzbrojone: w przypadku tego rodzaju działek, jest na nich dostęp do sieci energetycznej, wody i gazu. Również przez uzbrojenie rozumiemy bezpośredni dostęp do drogi publicznej.

  • Nieuzbrojone: W tym przypadku ty jako inwestor musisz zadbać o pociągnięcie wszystkich niezbędnych mediów. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Warto więc podczas zakupu działki pod budowę domu zwrócić uwagę na ten element. 

Spojrzenie na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

MPZP to ważny dokument, który reguluje wszelkie kwestie związane z ewentualną budową domu. Z dokumentu tego możesz dowiedzieć się, czy w ogóle jest możliwa budowa na interesującej Cię działce. 

Tu także możesz sprawdzić, jaka jest maksymalna dopuszczalna powierzchnia domów na interesującej Cię działce oraz przewidziana wysokość budynków. 

Zapoznanie się z MPZP to istotny krok, który uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami na etapie realizacji projektu budowlanego. Z księgą wieczystą możesz zapoznać się, wykorzystując elektroniczny system ksiąg wieczystych. 

Zapoznanie się z księgami wieczystymi

Historia zna przykłady, gdy inwestor kupował działkę pod budowę domu, która była obciążona hipotekami lub służebnościami. Choć brzmi to dramatycznie, w niektórych sytuacjach nieuregulowany status działki może stanąć przeszkodzie do realizacji Twojego marzenia o własnym domu. 

Dokładny status działki pod budowę domu poznasz, przeglądając księgi wieczyste. W nich znajdziesz pełną informację na temat Twojej przyszłej działki. Jeśli

Przydadzą Ci się umiejętności negocjacyjne

Zdarza się, że zakup działki pod dom jest procesem długotrwałym. Jej obecny właściciel nie spieszy się z podjęciem decyzji o sprzedaży. W takich przypadkach ważne okażą się Twoje umiejętności negocjacyjne — dzięki nim będziesz w stanie w przekonujący sposób przedstawić korzyści wynikające ze sprzedaży działki właśnie Tobie.

Pamiętaj też, aby negocjować cenę. Zakup działki to jeden z pierwszych wydatków związanych z budową domu. Jeśli to możliwe, warto możliwie go obniżyć. Umiejętne negocjowanie ceny będzie tutaj bardzo przydatne. 

Jak kupić działkę pod budowę domu?

Już wiesz, jak podejść do zakupu działki pod Twój przyszły dom. Pamiętaj, że na tym etapie inwestycji może czyhać wiele niespodzianek. Z tego powodu dobrym pomysłem może być konsultacja z doświadczonym agentem nieruchomości — taka osoba może wesprzeć Cię w całym procesie i pomóc wybrać odpowiednią działkę. 

Artykuł sponsorowany

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sprzęt budowlany
Jak kupić działkę pod budowę domu
Jak docieplić poddasze

Jesteś zainteresowany reklamą?