Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Jak uzbierać na mieszkanie?

3 grudnia 2020


Ceny na rynku nieruchomości nie rozpieszczają! Czy nam się to podoba, czy też nie ceny nieruchomości mieszkalnych z każdym rokiem rosną. Chociaż można mieć nadzieję, że jest to jedynie bańka na rynku nieruchomości i mieszkania wkrótce potanieją, to nie można mieć takiej pewności. W związku z tym u każdej osoby, która chciałaby zakupić własne cztery ściany pojawia się pytanie, jak uzbierać na mieszkanie? Z pewnością nie jest to proste, ale jest to możliwe do osiągnięcia.

Określ swoje oczekiwania

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest określenie własnych oczekiwań oraz dokładne zorientowanie się na rynku nieruchomości. Tylko świadomość tego, co chce się osiągnąć oraz jak wygląda rzeczywista sytuacja na rynku mieszkaniowym, pozwoli na przygotowanie się do oszczędzania na mieszkanie. Tak więc, gdy jest znajdzie się chociaż odrobinę wolnego czasu, warto sprawdzić jak kształtują się ceny w poszczególnych miastach, jaki wpływ na cenę ma lokalizacja nieruchomości, jakie są różnice pomiędzy nieruchomościami prosto od dewelopera a mieszkaniami z rynku wtórnego itp. Dzięki temu można się dowiedzieć, ile pieniędzy potrzebuję się oszczędzić na wymarzone cztery ściany.

Kredyt to nie wszystko!

Oczywiście kupienie własnego mieszkania dla wielu osób za własną gotówkę to marzenie, którego nigdy nie będzie można zrealizować. Nie oznacza to jednak, że kredyt jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Należy pamiętać, że osoba, która nie ma odłożonych własnych oszczędności, a tym samym nie może zaoferować wkładu własnego, może nie uzyskać kredytu lub dostanie go na znacznie mniej atrakcyjnych warunkach. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że zaciągnięcie kredytu wiąże się różnego rodzaju dodatkowymi opłatami w postaci prowizji, czy też opłaty u notariusza, jeżeli kupowany będzie dom. Tak więc im więcej własnych oszczędności tym lepsza sytuacja.

Kontrola nad własnymi finansami

Bez kontroli nad własnymi finansami kupno mieszkania może okazać się niemożliwe. Warto mieć na uwadze, że nawet przy bardzo wysokich zarobkach i braku kontroli nad wydatkami może się okazać, że ilość pieniędzy przeznaczonych na mieszkanie jest minimalna lub zerowa. Oznacza to, że uzyskanie pełnej kontroli jest niezbędne. Rezygnacja ze zbędnych zakupów, niekorzystanie z nic niewnoszących promocji, czy też rezygnacja z regularnego jedzenia na mieście to tylko niektóre z powodów szybkiego znikania pensji. Wbrew pozorom wypracowanie odpowiednich nawyków może być najtrudniejszą częścią zadania.

Zarabiaj więcej

Nie można się oszukiwać. Jeżeli ma się bardzo niskie zarobki kupno nawet najmniejszego mieszkania może być niemożliwe lub będzie się wiązało z kredytem, który będzie nas obciążał przez znaczną część życia. W związku należy zacząć myśleć na poważnie o przebranżowieniu się, założeniu własnej działalności, czy też o regularnym inwestowaniu.

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dźwigi osobowe i towarowe
Co można kupić w sklepie elektrycznym
rodzaje geowłóknin budowlanych

Jesteś zainteresowany reklamą?