Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie rośliny do donic na taras?

29 maja 2023 rośliny do donic na taras

Taras to miejsce, gdzie zwłaszcza wiosną i latem możemy odpoczywać przy kawie lub grillu ze znajomymi, podziwiając piękno przyrody. Żeby był on jednak jak najbardziej atrakcyjny, możemy przyozdobić go na przykład przy pomocy donic. Obecnie dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej, stylistycznej, a także w różnych rozmiarach, dlatego bez problemu znajdziemy model, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Do takiej donicy musimy jednak włożyć jakąś roślinę. Jakie gatunki warto wybrać na taras? Podpowiadamy.

Jakie kwiaty włożyć do donic na tarasie?

Zanim zaczniemy aranżować swój taras, powinniśmy zastanowić się, jakie elementy chcemy w nim wykorzystać. W zależności od jego powierzchni możemy postawić na duże ozdobne donice lub ich mniejsze wersje. Dlatego zanim odwiedzimy miejsce, jakim jest szkółka roślin, powinniśmy ustalić jakiej wielkości kwiaty lub byliny będą dobrze dopasowane do konkretnej przestrzeni. 

Jednym z elementów bardzo chętnie wykorzystywanych przez właścicieli zarówno mieszkań, jak i domów dysponujących tarasem są sezonowe dekoracje. W przypadku takich ozdób często główną rolę odgrywają właśnie rośliny sezonowe. Wiosną donice mogą być udekorowane bratkami, tulipanami, hiacyntami, szafirkami czy stokrotkami. 

Latem właściciele tarasów najczęściej decydują się na dekoracje z wykorzystaniem pelargonii, begonii czy niecierpka. Bardzo funkcjonalnym kwiatem są komarzyce, które odstraszają owady. Jesienią zaś do donic warto włożyć wrzosy.

Jakie krzewy włożyć do donic na tarasie?

Kwiaty i zioła nie tylko dobrze się prezentują, ale również przepięknie pachną, dlatego chętnie wykorzystywane są w tarasowych dekoracjach. Jednak swoich zwolenników mają również krzewy i drzewa. W donicach można umieścić gatunki, które mają ograniczoną wielkość, a więc charakteryzują się powolnym wzrostem. Obecnie jednak bez problemu możemy znaleźć zarówno gatunki sezonowe, jak i wieloletnie, które sprawdzą się na tarasie. Wśród chętnie wybieranych liściastych roślin z pachnącymi kwiatami, można wymienić różę, bez, lalik, jaśminowiec, hortensję czy rajską jabłoń. 

W donicy na tarasie możemy posadzić również klony palmowe, a nawet brzozy. W miejscu tym doskonale sprawdzi się także bukszpan, który może oddzielać strefę tarasu od pozostałej części ogrodu. Chętnie wykorzystywany jest on zwłaszcza przez właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy chcą swobodnie korzystać z tarasu i osłonić się przed ciekawskim okiem sąsiadów lub przechodniów.

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rośliny do donic na taras

Jesteś zainteresowany reklamą?