Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Budowa domów jednorodzinnych

17 listopada 2020


Budowa domu to jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmuje się w życiu. Z tego względu zanim rozpocznie się pracę, należy się do tego odpowiednio przygotować. Dzięki temu uniknie się kosztownych błędów, których konsekwencje mogą ciążyć aż do ukończenia budowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Działka budowlana

Budowa domów jednorodzinnych wymaga zakupu odpowiedniej działki budowlanej. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby poznać jej dokładny stan prawny. Dodatkowo należy dowiedzieć się, jak wygląda kwestia wykonania przyłączy mediów. Jaki jest kolejny krok?

Plany zagospodarowania przestrzennego

Należy pamiętać, że specyfika budynków w głównej mierze uzależniona jest od planów zagospodarowania przestrzennego. To, jak szczegółowy jest plan może być bardzo mocno zróżnicowane. O ile w większości przypadków ma się do czynienia jedynie z ogólnymi wytycznymi, to niektóre plany zagospodarowania przestrzennego określają w bardzo dokładny sposób jakimi cechami powinien charakteryzować się budynek. Z kolei w sytuacji, gdy posiadana działka nie jest objęta planem, należy zwrócić się o wydanie warunków zabudowy.

Odpowiedni projekt budowlany

Kolejną kwestią, przed którą stoi każda osoba chcąca wybudować dom jednorodzinny jest wybór odpowiedniego projektu budowlanego. Jego posiadanie jest niezbędne do wypełnienia wszystkich spraw formalnych. Warto zwrócić uwagę, że architekci oferują nie tylko gotowe projekty domów jednorodzinnych, ale również projekty, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb. Oczywiście wybór gotowego projektu będzie znacznie tańszym rozwiązaniem.

Koszt inwestorski

Jest to kolejna rzecz, o której nie można zapominać w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Należy jednak mieć na uwadze, że kosztorysy, które są częścią wykupionego projektu budowlanego mogą być niedoszacowane. Z tej prostej przyczyny zawsze warto zdecydować się na własny kosztorys inwestorski, który pozwoli na bardziej szczegółowe poznanie realnych kosztów budowy.

Różnorodne formalności

Każda osoba, która chce wybudować dom jednorodzinny, musi wypełnić różnego rodzaju formalności. Szczęśliwie jednak od 2015 roku nie ma konieczności uzyskania pozwolenia budowlanego na postawienie domu jednorodzinnego, o ile ten nie będzie stanowił poważnej uciążliwości dla sąsiadów. W takiej sytuacji wystarczy jedynie to zgłoszenie zamiaru budowy wraz z projektem. Oczywiście to tylko część działań, które musi podjąć osoba chcąca wybudować dom jednorodzinny.

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sprzęt budowlany
Jak kupić działkę pod budowę domu
Jak docieplić poddasze

Jesteś zainteresowany reklamą?