Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Co sprawdzić przed kupnem domu?

12 listopada 2020


W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego domu lub mieszkania. Jednak nie jest to tak prosta sprawa, jak się na początku wydaje. Dlatego warto dowiedzieć się, co sprawdzić przed kupnem domu, aby zakup ten był jak najkorzystniejszy.

Stan techniczny

Przede wszystkim przed zakupem odpowiedniego dla siebie domu lub mieszkania warto zwrócić swoją szczególną uwagę na jego stan techniczny, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia. Warto dokonać oceny ogólnego stanu nieruchomości, ale także wszelkiego rodzaju instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz gazowych. Oprócz tego bardzo ważną kwestią w każdej kupowanej nieruchomości jest poziom wilgoci, dlatego powinno się go sprawdzić przed zakupem. Przed wyborem konkretnego lokalu mieszkalnego warto poprosić o pomoc fachowca, który specjalistycznym okiem sprawdzi, czy wszystko, co znajduje się w domu jest zgodne ze wszystkimi aktualnie panującymi normami.

Stan prawny

Podczas zakupu domu lub mieszkania powinno się również w szczególny sposób sprawdzić jego stan prawny. Można go sprawdzić w takim dokumencie jak Księga Wieczysta. Wśród najważniejszych informacji z tym związanych można przede wszystkim wymienić oznaczenie nieruchomości, jej własność, a także prawa, roszczenia oraz ograniczenia. Istotną kwestią są również dane związane z obciążeniami hipotecznymi. Dodatkowo warto również sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni, w którym z całą pewnością będą znajdowały się wszystkie najważniejsze informacje związane z daną nieruchomością.

Dokumenty od właściciela

Jeśli planuje się zakup domu lub mieszkania od osoby prywatnej to powinno się przede wszystkim sprawdzić wszystkie dokumenty odnoszące się do danej nieruchomości, które są przez nią posiadane. Wśród nich można wymienić w szczególności dokumenty związane z budową domu oraz oddaniem go do użytkowania, informacje o zmianach w projekcie, dane związane ze sprzedawanym wyposażeniem domu, a także przede wszystkim dokument potwierdzający posiadanie własności do lokalu mieszkalnego.

Sprawdzenie dewelopera

Natomiast w przypadku zakupu domu lub mieszkania z rynku pierwotnego warto w odpowiedni sposób sprawdzić dewelopera, od którego zostanie ono kupione. Przede wszystkim warto sprawdzić firmę deweloperską w internecie oraz poczytać opinie, które są o niej wyrażane przez innych ludzi. Dzięki temu będzie istniała możliwość zdobycia informacji na temat rzetelności dewelopera, co jest bardzo istotną kwestią podczas rozpoczęcia z nim współpracy.

Czym dokładnie jest dominanta w architekturze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy można myć elewację ciśnieniowo
Co to są bloczki silikatowe
jak wybrać projekt domu

Jesteś zainteresowany reklamą?