Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym – najważniejsze informacje

19 listopada 2023 Pompa ciepła w domu jednorodzinnym


Podjęcie decyzji o zainstalowaniu pompy ciepła w domu jednorodzinnym jest dla wielu właścicieli nie lada wyzwaniem. Warto jednak przemyśleć ten krok, ponieważ korzyści wynikające z takiego rozwiązania są nie do przecenienia.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym – najważniejsze informacje

Pompa ciepła to urządzenie, które przetwarza energię z otoczenia ( ze źródła zewnętrznego takiego jak powietrze, grunt, woda itp. ) na ciepło potrzebne do ogrzewania domu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, można zaoszczędzić na rachunkach za energię, co jest szczególnie istotne w dobie rosnących kosztów energii cieplnej. Poza tym, pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują żadnych gazów cieplarnianych takich jak tradycyjne kotły grzewcze.

Pompy ciepła mogą być instalowane zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Do ich zasilania wykorzystywane są różne źródła energii, m.in. powietrze, woda czy gleba. Wybór źródła zależy od warunków panujących na terenie, na którym znajduje się dom, a także od preferencji właściciela.

Pompy ciepła działają na zasadzie cyklu termodynamicznego, który składa się z czterech podstawowych etapów: sprężania, skraplania, rozprężania i parowania. W czasie pierwszego etapu, czynnik chłodniczy (np. freon) pobiera ciepło z otoczenia. Następnie, podczas sprężania, ciśnienie gazu wzrasta, co powoduje wzrost jego temperatury. Ciepło to jest przejmowane przez instalację grzewczą. W etapie trzecim, czynnik cieplny rozpręża się i przepływa przez zawór dławiący, który zmniejsza jego ciśnienie i temperaturę. W końcu, w czasie parowania, odbywa się proces odwrotny do skraplania, czyli czynnik chłodniczy pobiera ciepło i paruje.

Pompy ciepła powietrzne

W przypadku powietrznych pomp ciepła, pobierają one ciepło z otoczenia atmosferycznego, niezależnie od pory roku. Są one dość proste w instalacji i stosunkowo niedrogie w porównaniu do innych rozwiązań. Ich wadą jest to, że czasami może być głośne, oraz że w miesiącach zimowych przy niskich temperaturach zewnętrznych sprawność urządzeń jest nieco niższa.

Pompy ciepła powietrze – woda mają niższą sprawność niż pompy ciepła typu woda – woda.

Pompy ciepła gruntowe

Pompy ciepła typu woda woda wykorzystują wodę gruntową lub wodę z rzeki jako źródło ciepła. Mają one dużą sprawność niezależnie od pory roku, ponieważ woda w ziemi ma stałą temperaturę, a woda w rzece ma zawsze dodatnią temperaturę. Wadą takiego rozwiązania są duże koszty instalacji.

Pompy ciepła geotermalne są stosowane wtedy, gdy pozyskiwanie ciepła z odwiertów jest niemożliwe lub niewystarczające. Pompy te wymagają ułożenia poziomych lub pionowych rur w ziemi, co może być kosztowne i skomplikowane. Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszty związane z takim urządzeniem zwracają się zazwyczaj po kilku latach eksploatacji.

Rozwiązania hybrydowe

Godnym uwagi rozwiązaniem jest instalacja wykorzystująca więcej niż jedno źródło ciepła.

Na przykład, pompa ciepła  powietrze woda współpracująca z instalacją z paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu, można całkowicie uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł ciepła typu paliwa kopalne czy też sieciowa energia elektryczna.

Ważną kwestią przy wyborze pompy ciepła jest jej moc i wydajność. Należy dobierać ją w zależności od rozmiaru domu i zapotrzebowania na ciepło.

Pompy ciepła są coraz częściej stosowane w Polsce, szczególnie w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Ich instalacja pozwala na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery oraz na znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Pompa ciepła to rozwiązanie, które pozwala na efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego. Wybór rodzaju pompy ciepła zależy od warunków panujących na terenie, na którym wybudowany jest dom, dlatego też przed podjęciem decyzji o instalacji pompy ciepła, warto skonsultować się z ekspertem i przeanalizować wszelkie dostępne opcje.

Zapraszamy do zapoznania się także z Poradnikiem dla budujących MURATORA. Zapraszamy na stronę https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/

zdjęcie: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl 

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sprzęt budowlany
Jak kupić działkę pod budowę domu
Jak docieplić poddasze

Jesteś zainteresowany reklamą?