sdom.pl

Remont, Aranżacja, Budowa – Blog Budowlany

Budownictwo

Doprowadzenie powietrza do kominka – czy jest konieczne?

Kominek to bardzo częsty element, który znajduje się w domach wolnostojących. Wielu ludzi chce go mieć, gdyż potrafi stworzyć niesamowitą atmosferę w salonie podczas spędzania chłodnych zimowych wieczorów. Z tego powodu, warto wiedzieć co jest konieczne podczas montażu kominka i dlaczego doprowadzenie powietrza jest ważne.

Co jest istotne aby kominek pracował sprawnie?

Aby proces spalania mógł zachodzić w prawidłowy sposób, niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła. Z tego powodu, średnio na jeden kilogram drewna, należy dostarczyć około dziesięciu metrów sześciennych powietrza na godzinę spalania. Dlatego warto zastanowić się nad tym jak to zrobić, ponieważ kiedy nie ma innego sposobu, kominek pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje.

Z tego powodu rozwiązaniem może być doprowadzenie powietrza do kominka poprzez specjalny nawiew z zewnątrz budynku. Można tego dokonać poprzez zastosowanie kanału wykonanego z blachy, aluminium lub PCV. Kanał tego typu znajduje się pod wylewką, lub bezpośrednio na niej. Oczywiście musi zostać odpowiednio wyizolowany cieplnie aby nie dochodziło do wyziębiania podłogi.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Warto wiedzieć o tym, iż doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz jest kluczowe, jeżeli domownicy mają odczuwać maksymalny komfort. W przeciwnym wypadku, kominek nie będzie wystarczająco wydajny, a pobieranie powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje może spowodować, iż będzie w nim niewystarczająca ilość, przez co domownicy będą czuli się ospali i osłabieni.

Dodatkowo, warto pamiętać aby powietrze nie było doprowadzane z takich pomieszczeń jak garaż lub ulica oraz aby w miarę możliwości uniknąć doprowadzenia z zewnątrz od strony ulicy. W ten sposób, do środka domu zaczną przedostawać się duże ilości kurzu i zanieczyszczeń oraz nieprzyjemne zapachy. Są to czynniki, które mogą znacznie obniżyć komfort korzystania z domu i wiele osób zacznie żałować pieniędzy wydanych na kominek. Dlatego przed tą inwestycją warto zastanowić się dwa razy, aby nie okazała się kulą u nogi.

Podsumowując, doprowadzenie powietrze jest konieczne do tego, aby kominek mógł sprawnie pracować. Jest to podyktowane fizyką, a właściwie tym, że proces spalania nie może zachodzić bez obecności tlenu. Z tego powodu, skuteczne doprowadzenie to jedno z rozwiązań, które może zostać zastosowane aby w jak największym stopniu móc cieszyć się z dobrze funkcjonującego kominka, a tym samym warto wspomnieć, iż jest to bardzo przyjemne zajęcie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *