Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Czy warto zainwestować w nieruchomości?

10 grudnia 2020


Inwestowanie staje się coraz bardziej popularnym tematem na polskim rynku. Spada poziom bezrobocia, wzrasta wynagrodzenie minimalne, a poziom wykształcenia i świadomości społeczeństwa stale rosną. Coraz więcej osób może sobie pozwolić na odłożenie większej sumy pieniędzy, a wówczas rodzi się pytanie – jak ulokować zgromadzone pieniądze, aby nasze oszczędności stale rosły?

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu inwestowanie w nieruchomości było dość słabo opłacalne i niepochwalane przez większość społeczeństwa. Wówczas ceny najmu lokali były zdecydowanie niższe niż obecnie. Co za tym idzie – nie opłacało się tracić czasu na coś, co przyniesie niespełna procentowy zysk w skali roku.
Obecnie sytuacja ta jest diametralnie inna. Ceny czynszu zarówno mieszkań, jak i lokali użytkowych są skrajnie wysokie, co sprzyja właścicielom tychże nieruchomości.

Eksperci zgodnie twierdzą, iż najlepszym pomysłem będzie ulokowanie swoich oszczędności w lokale przeznaczone na hale, magazyny czy pod wynajem dla średniej wielkości sklepów. Niestety, w tym przypadku potrzebna jest kwota przekraczająca zazwyczaj milion złotych, dlatego też, tego typu inwestycje dostępne są dla niewielkiego grona osób.

Najpowszechniejsze lokowanie pieniędzy w nieruchomości to oczywiście kupno mieszkania pod wynajem. Ta opcja jest o ponad 50% tańsza, aniżeli poprzednia – w związku z tym, warto się na nią zdecydować. Ceny najmu mieszkań, szczególnie w dużych miastach są obecnie bardzo wysokie. Jednak, wciąż rosnący popyt wpływa także na podniesienie kosztów zakupu takiej nieruchomości. Przykładowo, jeśli mowa o rynku pierwotnym: Warszawa – 9591 zł/m2, Gdańsk – 9033 zł/m^2 czy Kraków – 7698 zł/m2. Zatem, zysk za wynajem takowego mieszkania opiewa w skali 3-6% w skali roku. Nie jest to procent, o jakim marzą inwestorzy i jaki gwarantuje kupno lokalu pod sklep, jednak wciąż są to zazwyczaj kwoty wyższe, aniżeli oferuje nam bankowość.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości?

Przede wszystkim – lokalizacja. To z pewnością kluczowa kwestia, w przypadku kupna nieruchomości zarówno mieszkaniowej jak i użytkowej. Oczywiście, im bliżej centrum i serca handlu – tym drożej. jednak, w skali całego wydatku nie są to aż tak kolosalne sumy, a w dalszym czasie lokalizacja może zaważyć na powodzeniu inwestycji.
Lokalizacja tyczy się także położenia nieruchomości w pobliżu dróg szybkiego ruchu czy w dobrze skomunikowanej okolicy.
Sąsiedztwo także ma duże znaczenie. Nie tylko mowa o bezpośrednich sąsiadach, ale także tym czy lokal znajduje się w bliskim położeniu od lokali gastronomicznych, siłowni czy kin i centrów rozrywki.

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja nieruchomości Warszawa Śródmieście

Jesteś zainteresowany reklamą?