Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

28 października 2021 Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wciąż zyskuje na popularności – już nie tylko jako element dodatkowy do centralnego systemu ogrzewania ale także jako podstawowy sposób na udany system grzewczy w domu. Możemy zainstalować je niemal na każdego typu podłodze (kamień, płytki ceramiczne, drewno, panele). Do wyboru mamy ogrzewanie podłogowe elektryczne i ogrzewanie podłogowe wodne, podłączane do systemu C.O. opartego na obiegu gorącej wody. Który rodzaj ogrzewania podłogowego jest bardziej efektywny i tańszy?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, a wodne – cechy wspólne

Okazuje się, że decyzja jest niełatwa. Ogrzewanie podłogowe wodne to system rur, którymi przepływa woda, będąca źródłem ciepła. Rury podłączane są do centralnego systemu ogrzewania: tego samego, do którego podłączane są również kaloryfery w domu lub mieszkaniu. Centrum grzewczym w tym systemie jest kocioł grzewczy. System rur ogrzewania podłogowego musi zostać zatopiony w warstwie betonu. Natomiast ogrzewanie podłogowe elektryczne to system kabli z dobrze izolowanego drutu, składające się na gotowe maty, które można kupić w sklepie na metry. Maty podłączamy do dowolnie ulokowanego źródła prądu. System elektrycznego ogrzewania podłogowego działa autonomicznie w stosunku do pozostałych elementów centralnego ogrzewania, jeśli takowe mamy.

Ogrzewanie podłogowe wodne a ogrzewanie podłogowe elektryczne – różnice

Mimo że oba rodzaje ogrzewania podłogowego dają te same korzyści pod kątem użyteczności (podnoszą temperaturę w pomieszczeniu równomiernie, nie zajmują wiele miejsca i można nimi precyzyjnie sterować nawet za pomocą aplikacji w telefonie), to jednak istnieją dość istotne różnice w sposobie montażu obu systemów. Ogrzewanie podłogowe elektryczne można zainstalować z powodzeniem na każdym etapie realizacji budowy. Co więcej, można zdecydować się na ogrzewanie podłogowe już w trakcie zamieszkiwania domu lub mieszkania. Wystarczy położyć elektryczną matę grzewczą pod wierzchnią warstwę podłogi i podłączyć ją do prądu. Ogrzewanie podłogowe wodne jest nieco bardziej problematyczne w montażu. Zawsze wtedy, gdy zdecydujemy się na zrobienie wodnego ogrzewania podłogowego w wykończonym już domu lub mieszkaniu, konieczne jest przeprowadzenie dość zaawansowanego remontu. Należy pozbyć się wierzchniej warstwy podłogi, następnie położyć solidną izolację pod rury składające się na system grzewczy, a następnie zrobić stosunkowo grubą wylewkę. Wraz z takimi pracami budowlanymi zawsze podnosi się poziom podłogi (nawet o kilka centymetrów).

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – dla kogo jest najlepsze?

Z tego powodu, na ogrzewanie elektryczne podłogowe decydują się najczęściej wszystkie te osoby, które nie chcą robić rozległego remontu. Z drugiej jednak strony, jeśli mamy „wolną rękę”, bo decyzję podejmujemy na długo przed tym, jak wszystkie nasze podłogi zostaną skonstruowane, wówczas warto rozważyć to, co interesuje nas niezwykle mocno w dobie rosnących rachunków za prąd, czyli: koszty.

Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne jest droższe od ogrzewania podłogowego wodnego?

Jeszcze do niedawna odpowiedzi na to, co jest tańsze: ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne, była oczywista. Starsze technologie, w których wykonywano elektryczne przewody składające się na popularną „podłogówkę” był zawodne i powodowały dość istotne straty ciepła. W dzisiejszych czasach ten problem znika. Nowoczesny maty grzewcze są niesamowicie energooszczędne, co sprawia, że system grzewczy wodny może być zbliżony do elektrycznego. Szczególnie wtedy, gdy aktywnie sterujemy poziomem temperatury grzania: wyłączamy ogrzewanie, gdy nie jest potrzebne, powoli schładzamy pomieszczenia i powoli je ponownie rozgrzewamy.

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy można myć elewację ciśnieniowo
Co to są bloczki silikatowe
jak wybrać projekt domu

Jesteś zainteresowany reklamą?