Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Kupno mieszkania pod wynajem – czy to się opłaca?

8 grudnia 2020


Inwestycje w nieruchomości to jeden z najrozsądniejszych sposobów na pomnożenie kapitału. Nie dziwi więc, że rosnąca ilość inwestorów w Polsce decyduje się na nabywanie mieszkań pod wynajem. Uzyskany w ten sposób pasywny dochód może być kolejnym źródłem tworzenia oszczędności.

Nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne

O ile w Polsce kupno mieszkania pod wynajem stało się bardzo popularnym rozwiązaniem, to statystyki wyraźnie pokazują, że kupienie na wynajem nieruchomości komercyjnej może dać znacznie wyższą stopę zwrotu. W praktyce oznacza to, że zainwestowanie w lokal lub budynek, który zostanie wynajęty m.in. sieci handlowej, czy tez nieokreślonemu franczyzobiorcę pozwoli na uzyskanie znacznie wyższego dochodu niż ma to miejsce w przypadku nieruchomości mieszkaniowych.

Należy jednak pamiętać, że każdy inwestor, którego interesuje wynajęcie lokalu czy też budynku z przeznaczeniem komercyjnym musi posiadać odpowiednio wysokie fundusze. Koniec końców zakupienie tego rodzaju nieruchomości wiąże się ze znacznie wyższymi nakładami finansowymi niż ma to miejsce w przypadku zwykłych nieruchomości mieszkaniowych. W związku z tym pojawia się pytanie, czy tego rodzaju inwestycje są dostępne dla niewielkich inwestorów ?

Grupowe inwestowanie w nieruchomości

Kupienie mieszkania pod wynajem, czy też z większej nieruchomości, która zostanie przeznaczona na użytek komercyjny, może być zbyt dużym obciążeniem finansowym dla jednego inwestora. Nie oznacza to jednak, że osoby posiadające mniejszą ilość wolnych środków finansowych nie mają możliwości realizacji swojego planu inwestycyjnego. W jaki sposób można poradzić sobie z tą trudną sytuacją?

Rozwiązaniem może być wspólne inwestowanie z grupą mniejszych inwestorów. Oczywiście ustawa o polskiej REIT-ach nigdy nie weszła w życie, ale nie oznacza to, że nie ma możliwości prawnych wspólnego inwestowania w nieruchomości. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest crowdfounding nieruchomości komercyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wielu pojedynczych inwestorów ma możliwości wspólnego nabycia nieruchomości i rozporządzania nią zgodnie z planem inwestycyjnym.

Mieszkania na wynajem czy to się opłaca?

Z pewnością kupno mieszkania pod wynajem to co do zasady bardzo rozsądna inwestycja. Należy jednak uważać, aby nie nabyć nieruchomości po zawyżonej cenie. Niestety, ale bańka na rynku nieruchomości to również problem, który dotyka Polski. O ile ceny nieruchomości w nadchodzącym czasie nie muszą szybko spadać w dół, to nie można wykluczy takiej możliwości.

Jak docieplić poddasze

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja nieruchomości Warszawa Śródmieście

Jesteś zainteresowany reklamą?