Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Charakterystyka okien o standardowych wymiarach

9 grudnia 2020


Niezbędnym elementem podczas budowy każdego domu czy też mieszkania z całą pewnością będą okna. Okna w korzystny sposób doświetlają każde pomieszczenie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym w celu jego rozjaśnienia. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć bardzo zróżnicowane rodzaje oraz rozmiary okien. Warto się o nich dowiedzieć nieco więcej.

Wymiary okien w projektach

W obecnych czasach w gotowych projektach umieszcza się stosunkowo dużą ilość przeszkleń. Na pewno jest ona większa niż wymagana w warunkach technicznych dla danego lokalu, co sprawia, że pomieszczenie, w którym znajdują się okna staje się jeszcze lepiej doświetlone. We wszystkich pomieszczeniach, które są przeznaczone do przebywania w nich ludzi stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej jeden do ośmiu. Natomiast w innych pomieszczeniach stosunek ten może z powodzeniem wynosić jeden do dwunastu.

Duże okna

W obecnych czasach klienci poszukują takich projektów domów lub mieszkań, w których będą się znajdowały stosunkowo duże ilości okien oraz przeszkleń. Dzięki temu wnętrza będą jasne oraz dobrze doświetlone, na czym szczególnie zależy wielu inwestorom. W domu o średniej wielkości okna zazwyczaj zajmują powierzchnię, która wynosi około trzydziestu metrów kwadratowych, co jest ilością dość sporą. Jednak w niektórych domach powierzchnia okien może nawet wynosić sześćdziesiąt lub osiemdziesiąt metrów kwadratowych. Jest ona zależna od indywidualnych upodobań inwestora.

Okna na wymiar

Podczas zamawiania projektu własnego domu bardzo często stawia się na okna na wymiar. Są one bardzo często projektowane przez architektów i mogą mieć bardzo zróżnicowane wymiary, inne niż te standardowe. W przypadku rozmieszczania okien w projekcie liczy się przede wszystkim atrakcyjny wygląd całości. Dlatego tak często wybierane są okna w dużych rozmiarach lub okna w dużych ilościach. Praktycznie wszystkie okna, które są dostępne na rynku można wykonać w wersji na konkretny wymiar.

Standardowe wymiary okien

W obecnych czasach w sprzedaży można jednak znaleźć również produkty o standardowych wymiarach. Tabele wymiarów okien są ujednolicone, co zapewnia masową ich produkcję oraz sprzedaż. Okna o standardowych wymiarach zazwyczaj znajdują się w budynkach o charakterze wielorodzinnym, ponieważ ich wstawienie było dużo łatwiejsze niż wybór okien o niestandardowych wymiarach. Obecnie okna o standardowych wymiarach zamawiane są najczęściej przez różnego rodzaju klientów instytucjonalnych.

wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Redakcja sdom.pl

Sdom.pl to nowoczesny blog budowlany, na którym znajdziesz ciekawe poradniki i felietony dotyczące budowy oraz wystroju własnego domu. Nasza redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje zawarte w artykułach zawsze były aktualne i rzetelne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak wybrać projekt domu
Idealny producent wind
wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?